DUCH

ŚWIĘTEGO FRANCISZKA SALEZEGO

 

CZYLI

 

WIERNY OBRAZ MYŚLI I UCZUĆ TEGO ŚWIĘTEGO

 

CZĘŚĆ VIII

 

O UMARTWIENIU

 

ROZDZIAŁ VIII

 

DUCH UMARTWIENIA UKRYWA SUROWOŚCI, ZAMIAST POPISYWAĆ SIĘ NIMI. PRZYKŁAD

 

Pewnego dnia, gdyśmy siedzieli u stołu, podano naszemu Świętemu potrawę wykwintniejszą, jak zwykle. Spostrzegłem, że nieznacznie usuwał on na brzeg swego talerza lepsze cząstki, wybierając do jedzenia, co gorsze.

 

– Ach! podchwyciłem cię, mój Ojcze, rzekłem mu. Gdzież więc jest rozkaz Ewangeliczny: Jedzcie, co przed wami położą.

 

– Ale, bo nie wiesz, odpowiedział mi, ze zwykłą swą dobrocią, że mam usposobienie proste i żołądek chłopski. Jeżeli nie zjem przód coś gruntowniejszego, nie czuję się posilonym. Te przysmaczki przechodzą zbyt prędko i nie przynoszą pożytku.

 

– Mój Ojcze, to są tylko wymówki, którymi pokrywasz surowość swego życia.

 

– Zapewniam cię, odpowiedział mi na to, nie używam żadnych wymówek ale mówię szczerą prawdę. I ażeby ci dać dowód jeszcze większej otwartości, powiem, że bardziej mi smakują potrawy delikatne, aniżeli proste. Ale ponieważ do stołu siadamy więcej dla posilenia się, jak dla dogodzenia smakowi, pożywam więc to co służy lepiej do odżywiania ciała. Wiadomo ci bowiem dobrze, że trzeba jeść, aby żyć, nie zaś żyć, aby jeść, to jest, aby smakować w potrawach lub przebierać w kąskach i przyprawach....

 

Jednak, mówił dalej, jeżeli będziesz cierpliwy, zobaczysz mię robiącego honory twemu dobremu stołowi. Skoro założę dobry fundament tymi potrawami posilniejszymi, nie zaniedbam przyrzucić z wierzchu, jakoby dachem, kąskami delikatnymi, którymi mię częstujesz w dobroci twego serca.

 

O! jak wiele cnót jaśnieje w tym postępowaniu, na pozór tak zwyczajnym!

 

Widzimy tu połączone razem następujące cnoty: szczerość, prawdę, prostotę, umiarkowanie, wstrzemięźliwość, uprzejmość, łagodność, roztropność i jednostajność umysłu porywającą. Dusze święte, które idą zawsze za natchnieniami łaski, nie czynią nigdy nic błahego. Dzieła bowiem Boże, osobliwie płynące z łaski, są doskonałe i bywają uwieńczone chwałą. Chociaż tedy jecie, choć pijecie, choć co innego czynicie: wszystko ku chwale Bożej czyńcie (1).

 

–––––––––––

 

 

Duch Świętego Franciszka Salezego, czyli wierny obraz myśli i uczuć tego Świętego. Tłumaczył z francuskiego ks. Adolf Pleszczyński K. Ś. T., Warszawa 1882, ss. 239-240.

 

Przypisy:

(1) I Kor. X, 31.

 
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)

Kraków 2009

Powrót do spisu treści
Ducha św. Fr. Salezego

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: