O POKORZE
Niebezpieczną będzie bez wątpienia próżnością, trzymać o sobie więcej, jak na to zasługujemy; ale daleko niebezpieczniejszą jest próżnością dążyć i piąć się do najwyższych godności i urzędów, wyobrażając sobie, że się ma odpowiednie do nich zasługi.
Ten, kto sam przecenia swoją wartość, ma przynajmniej jakieś zadowolenie w wyobraźni swojej; ale ten, co się pnie na wyższe stanowiska, doznaje bezustannie niepokoju, gardzi wszystkim, co jest od niego niższym lub równym mu, i widzi swoje szczęście jedynie na wyniosłych stopniach, na które chciałby się koniecznie dostać. A jeżeli już tego dopiął, widzi przed sobą jeszcze wyższe stanowisko i myśli, że trzeba zrobić jeden tylko krok, aby się tam dostać; i tak pędzi życie w ustawicznym pragnieniu i w niepokoju, jak ów podróżny, który doszedłszy do gospody i znalazłszy tam miejsce spoczynku, nie zatrzymuje się jednak, ale idzie dalej.
Nasz Święty uważał się za zbyt wyniesionego w godnościach kościelnych, i nie tylko nie pragnął postąpić wyżej, ale przeciwnie wzdychał do tego, aby mógł opuścić i te, które posiadał, i aby oddaliwszy się na osobność używać słodyczy życia ukrytego w Bogu. Lękał się nawet tej wielkiej powagi, jaką był przez ludzi otoczony, obawiając się, aby przez to nie stał się mniej doskonałym sługą Bożym.
Zapytany pewnego razu, jak mógł zachować się w tak wielkiej i szczerej pokorze, pomimo tylu pochwał i uwielbień, odpowiedział: wielką mi robisz przyjemność, zalecając mi pokorę; wszak wiesz, że wichry z gór naszych, warzą kwiatki w dolinach, a drzewa wyrywają z korzeniem. Mnie więc, który jestem umieszczony bardzo wysoko na tym urzędzie biskupim, większe niż innym grozi niebezpieczeństwo.
O Panie, zbaw nas; rozkaż tym wiatrom próżności, a wielkie stanie się uciszenie!
Duch Świętego Franciszka Salezego, czyli wierny obraz myśli i uczuć tego Świętego. Tłumaczył z francuskiego ks. Adolf Pleszczyński K. Ś. T., Warszawa 1882, ss. 183-185.
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Kraków 2007
Powrót do spisu treści
Ducha św. Fr. Salezego
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: