O POKORZE
Podlegać zwierzchnikom jest raczej sprawiedliwością jak pokorą: ponieważ powinnością jest naszą uznawać ich nad sobą i być im powolnymi. Podlegać równym sobie jest przyjaźnią, grzecznością lub wdzięcznością.
Ale podlegać niższym – jest to powolność, która musi być wynikiem bardzo głębokiej pokory.
Nasz Święty wykonywał tę cnotę z nadzwyczajną doskonałością. Był on posłuszny nawet swemu służącemu w tym wszystkim, co dotyczyło jego obowiązków, jak np. w wstawaniu, w ubieraniu się, tak jakby ten był panem, a Święty jego sługą. Kiedy miał długo w nocy pracować lub modlić się, natenczas kazał służącemu iść spać, aby mu nie czynić przykrości w czekaniu na siebie.
Pewnego razu przebudziwszy się bardzo rano, i chcąc zająć się nader ważnymi sprawami, zawołał służącego, aby przyszedł go ubierać. Sługa spał tak twardo, że zupełnie nic nie słyszał. Wtedy święty Biskup wstał i udał się do pokoju służącego, chcąc się przekonać, czy nie był on chorym; ale zastawszy go pogrążonego w smacznym śnie, powrócił do siebie aby się ubrać; poczym zajął się modlitwą, czytaniem i pisaniem.
Tymczasem służący się budzi, wchodzi do pokoju swego pana, i, ujrzawszy go pracującego, pyta gniewnie, kto by go ubrał.
– Ja sam, rzecze mu Święty. Alboż nie jestem do tego dosyć zdolny?
– Niewiele by to kosztowało zawołać mnie, odpowie ten szorstko.
– Upewniam cię, moje dziecię, odrzekł Święty, że zrobiłem to, po kilkakroć podnosząc głos; ale nie odbierając żadnej odpowiedzi i myśląc, że ciebie tam nie ma, wszedłem więc do ciebie, ale zastawszy cię tak smacznie śpiącym, nie miałem serca obudzić cię.
– Czyż się godzi żartować tak ze mnie?
– Mój przyjacielu, bynajmniej nie mówię tak, aby żartować z ciebie, ale w duchu wesołości. Tymczasem uspokój się, dodał, przyrzekam ci, odtąd wołać tak długo, aż się obudzisz, i nigdy się bez ciebie nie ubrać, ponieważ tego chcesz.
–––––––––––
Duch Świętego Franciszka Salezego, czyli wierny obraz myśli i uczuć tego Świętego. Tłumaczył z francuskiego ks. Adolf Pleszczyński K. Ś. T., Warszawa 1882, ss. 200-201.
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Kraków 2008
Powrót do spisu treści
Ducha św. Fr. Salezego
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: