O CIERPLIWOŚCI
Choroby gwałtowne albo prędko przemijają, albo też prędko prowadzą do grobu. Choroby mniej ciężkie trwają zwykle dłużej i zaprawiają w cierpliwości tak chorych, jak i tych, którzy im służą.
"Choroby długie, mówił nasz Święty, są dobrą szkołą miłosierdzia dla tych, którzy chorym służą i cierpliwości dla tych, co cierpią; jedni z nich są u stóp krzyża z Najświętszą Dziewicą i Janem św., których w współcierpieniu naśladują; drudzy zaś są na krzyżu ze Zbawicielem naszym, którego mękę naśladują".
Ale, żeby godnie naśladować tę mękę i to współcierpienie, trzeba tak z jednej jak i z drugiej strony cierpieć z miłością. Najświętsza Panna i św. Jan tym więcej współczuli mękę Zbawiciela, im większą była ich miłość ku Ukrzyżowanemu. Tam to, u stóp krzyża miecz boleści przeniknął serce Maryi; tam zachowane zostały boleści, których nie zaznała przy porodzeniu Boskiego Swego Syna. Tam to ukochany uczeń wypił do dna kielich goryczy, ów kielich, który mu przepowiedział Zbawiciel, pozwoliwszy mu wprzódy oglądać chwałę góry Tabor.
Całe życie chrześcijanina jest tylko długim pasmem cierpień. "O! moja córko, pisał św. Biskup, do pewnej duszy doświadczonej cierpieniem: nie jesteś jeszcze oblubienicą Jezusa uwielbionego, ale ukrzyżowanego: dlatego też pierścienie, naszyjniki i klejnoty, którymi cię obdarza i zdobi, są to krzyże, gwoździe, ciernie; dlatego też na ucztę godową zastawia ci: żółć, hyzop i ocet. W niebie będziemy mieli rubiny, diamenty, szmaragdy, wino wyborne, miód i mannę.
Świat, to warsztat, gdzie obrabiają i polerują kamienie żywe, które mają być osadzone w ścianach Jerozolimy niebiańskiej, jak śpiewa Kościół święty:
Z wydobytych łaski młotem,
Z wyciosanych dłutem prawa,
Z polerownych łzą i potem
Kamieni Kościół powstawa (1).
Duch Świętego Franciszka Salezego, czyli wierny obraz myśli i uczuć tego Świętego. Tłumaczył z francuskiego ks. Adolf Pleszczyński K. Ś. T., Warszawa 1882, ss. 143-144.
Przypisy:
(1) Z hymnu na poświęcenie Kościoła. Przekład X. Hołowińskiego.
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Powrót do spisu treści
Ducha św. Fr. Salezego
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: