O CIERPLIWOŚCI
Święty Biskup wielce cenił cnotę łagodnego znoszenia natręctwa. Zapewniał, że trochę łaskawości, umiarkowania i pokory wystarczą, do utrzymania się w tej cnocie.
Błądziłby, kto by mniemał, że cierpliwości używać należy tylko w znoszeniu ważnych cierpień i wielkich krzywd; jest ona bowiem niemniej konieczną i w dobrych zdarzeniach, jak np. w znoszeniu natręctwa, tym bardziej, że tego rodzaju cierpliwość jest dosyć rzadką, a nawet w oczach świata uważaną bywa za słabość charakteru. Co za złudzenie! Przekonani jesteśmy, że posiadamy cierpliwość, zdolną znieść wszystkie boleści, wszystkie zniewagi; a tymczasem niecierpliwimy się najlżejszym natręctwem! Zdaje się nam, że jesteśmy zdolni służyć bliźniemu w ciężkich i długich chorobach; a znieść nie możemy jego kwaśnego humoru, grubiaństwa, nieobyczajności, a zwłaszcza natręctwa, kiedy przyszedłszy w niewłaściwą chwilę, chce nam mówić o rzeczach, które sobie za nic mamy i które nas nic nie obchodzą.
Usprawiedliwiamy w takim razie naszą niecierpliwość ceną czasu, jedyną rzeczą, w oszczędzaniu której, jak mówi jeden starożytny pisarz, należy być skąpym; a nie widzimy tego, że często obracamy go na mnóstwo rzeczy daleko więcej błahych, aniżeli to, co nam ów bliźni mówi.
Jakież złudzenie!
Rozmawiasz z bliźnim, miejże w tym upodobanie i staraj się mu to okazać; pozostajesz w samotności, miej i w niej upodobanie. Ale taka jest nasza niestałość, że oglądając się zawsze za czym innym, w towarzystwie wzdychamy do samotności, w samotności znowu pragniemy towarzystwa innych.
Trzeba starać się o usposobienie bardziej sprawiedliwe, bardziej rozsądne, a nade wszystko bardziej chrześcijańskie. Podczas rozmowy, trzeba lubić rozmowę; podczas milczenia, lubić milczenie; albowiem czynić i znosić w każdej chwili z radością dla Boga, co Bóg nam nakazuje, lub co nam naznacza: jest doskonałością chrześcijańską i doskonałością zakonną.
Duch Świętego Franciszka
Salezego, czyli wierny obraz myśli i uczuć tego Świętego. Tłumaczył z
francuskiego ks. Adolf Pleszczyński K. Ś. T., Warszawa 1882, ss. 164-165.
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Kraków 2007
Powrót do spisu treści
Ducha św. Fr. Salezego
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: