INSTAURARE OMNIA IN CHRISTO

Katolik uczynkiem i prawdą

O. Gabriel Paláu SI

O kilku wołaniach serca mojego Mistrza

1. Chciałbym synu byś zrobił przede Mną rachunek sumienia nie tylko nad tym ile błędów i grzechów karciłeś słowy, ale też ilu grzechom zapobiegłeś łącząc z Mą łaską sprawność swoją.

2. Chcę byś policzył ile razy mogłeś dopomóc dobrej sprawie, a nie pomogłeś, ile razy mogłeś dobrze uczynić tym, co Mię obrazili, a zaniedbałeś.

3. Chcę byś rozważył ile dzieł pożytecznych podjąłeś dla Mej służby, w ilu okolicznościach zwyciężyłeś samego siebie dla upodobania Mego.

4. Chcę byś pomyślał ile razy byłeś przeszkodą do nawrócenia niezbożnych i jak często utrudniałeś rządy urzędom kościelnym.

5. Chcę byś mi powiedział czemu się chlubisz z odwagi, gdy ci zbywa na roztropności i czemu myślisz, że wiele możesz, jeśli nie umiesz do skutku doprowadzać zamysłów.

6. Chcę byś się zastanowił czy pobożnie czy niedbale zachowujesz się w kościele i czy twe życie na świecie chrześcijanina, czy poganina jest godnym.

7. Pragnę byś Mi opowiedział jakie do tej pory owoce przyniosła twa pobożność i wiara i czy może nie grzeszysz zbytkiem praktyk, a brakiem zaparcia.

8. Radbym z twych ust usłyszeć ilu już nawróciłeś słowem i czynem i wielu poprawiłeś budującym zachowaniem i dokładnym spełnianiem obowiązków.

9. Jeśli w życiu prywatnym i publicznym, w wewnętrznym i zewnętrznym zachowaniu, bezbożni i grzesznicy lepiej postępują od ciebie, nie wystawiaj sobie, żeś jest prawdziwym katolikiem, sposobnym do pracy w królestwie Bożym, ale miej się za niedoskonałego i grzesznego człowieka, który szkodzi dobremu imieniowi Mej sprawy.

10. O jak wielu jest powołanych do nagrody, a jak niewielu stara się na nią zasłużyć!

11. Powiedz Mi synu com ci złego uczynił, że nieraz tak źle obchodzisz się ze Mną!
 

O. GABRIEL PALÁU SI, KATOLIK UCZYNKIEM I PRAWDĄ. Z hiszpańskiego oryginału przełożyli JAN POPIEL I KS. J. ROSTWOROWSKI SI, wydanie drugie, KRAKÓW 1910, ss. 77-79.

Powrót do spisu treści

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: