SYLLABUS

 

W WIEKU XX

 

HENRYK HELLO

 

DOKTOR TEOLOGII

 

–––––––

 

XII.

 

OSTATNIE ODPOWIEDZI NA ZARZUTY

 

Zarzuty przeciw Syllabusowi, na czele pracy niniejszej streszczone, same ze siebie upadają w miarę jak wyświetla się prawdziwą doniosłość i powagę Syllabusa.

 

Czy potrzeba dowodzić teraz, że Syllabus jest dziełem Piusa IX?

 

To co wyżej powiedziano, mogłoby wystarczyć. Jednakże przytoczymy list, wysłany w imieniu Piusa IX przez kardynała Antonellego do wszystkich biskupów, przy zakomunikowaniu Encykliki Quanta Cura i Syllabusa.

 

List Jego Eminencji kardynała Antonellego, towarzyszący przesyłce urzędowej Encykliki i Syllabusa.

 

"Najprzewielebniejsza Eminencjo,

 

Jego Świątobliwość Pius IX Papież, głęboko zaniepokojony o zbawienie dusz i o zdrową naukę, nigdy od początku swego panowania nie przestał odrzucać i potępiać głównych błędów i fałszywych nauk zwłaszcza naszej nieszczęśliwej epoki, w Encyklikach, przemówieniach swoich konsystorialnych i innych Listach apostolskich, które ogłoszone były. Lecz ponieważ może się zdarzyć, że nie wszystkie akta papieskie dojść mogą do każdego z ordynariuszów, tenże Ojciec Święty chciał, by zebrano skorowidz (Syllabus) tychże błędów, przeznaczony do przesłania wszystkim Biskupom świata katolickiego, by ciż Biskupi mieli przed oczami też błędy i nauki szkodliwe, zganione przezeń i potępione.

 

Następnie mi rozkazał pilnować, by ten Syllabus wydrukowany, przesłano Waszej Najprzewielebniejszej Eminencji, z tej okazji i w tym czasie, kiedy Ojciec Święty, wskutek swej wielkiej troski o zbawienie dusz i dobro Kościoła katolickiego i całej trzody przez Boga mu powierzonej, uważał za stosowne napisać inną Encyklikę do wszystkich Biskupów katolickich. Tedy spełniając, jak mi każe obowiązek, z całą gorliwością rozkazy tegoż Ojca Świętego, pośpieszam przesłać ten Syllabus z Listami niniejszymi.

 

Korzystam z wielką przyjemnością z tej sposobności wyrażenia Waszej Eminencji mego uszanowania i życzliwości i pisania się znowu, bardzo pokornie całując jej ręce,

 

Waszej Najprzewielebniejszej Eminencji

 

najpokorniejszy, bardzo oddany sługa,

 

Kardynał Antonelli" (1).

 

Widać stąd, jak kruchym był zarzut "braku podpisu Papieskiego na Syllabusie"; msgr. Maupied na to odpowiada: "Twierdzenie to więcej jest niż kłamstwem. Albowiem każda z propozycyj, zapisanych w Syllabusie, potępioną została w kilku aktach apostolskich, pod powagą nieomylną Jego Świętobliwości Papieża Piusa IX i z jego podpisem wydanych, i Ojciec Święty kazał te różne akta wskazać pod każdą propozycją w Syllabusie; co wychodzi na wyrok potępienia podpisany ręką Papieża co do każdej propozycji. Tak iż Syllabus podpisany jest przez Papieża nie raz tylko, ale osiemdziesiąt razy".

 

Tytuł zaś, powiada ten sam autor, jest nadto "podpisem Piusa IX na cały Syllabus, skoro ogłoszony został pod jego imieniem i powagą a był następujący:

 

Obraz lub streszczenie, zawierające główne błędy naszego czasu, potępione w przemówieniach konsystorialnych, encyklikach i innych listach apostolskich Jego Świątobliwości Ojca Świętego Papieża Piusa IX".

 

–––––––––––

 

 

Syllabus w wieku XX. Przez Henryka Hello, Doktora teologii. Warszawa 1910, ss. 55-57.

 

Przypisy:

(1) Recueil des allocutions consistoriales, encycliques et autres lettres apostoliques des souverains pontifes: Clément XII, Benoit XIV, Pie VI, Pie VII, Grégoire XVI, Pie IX et Léon XIII, citées dans l'Encyclique et le Syllabus du 8 décembre 1864. Paris, Le Clère 1865. Inne jest wydanie z tekstem łacińskim i francuskim pod tytułem: Lettres apostoliques. Paris, Maison de le Bonne Presse po 1 fr. tom; po polsku nie wydano podobnego zbioru – co z wielką jest szkodą dla społeczeństwa naszego. Nie mogłem znaleźć Encykliki Quanta Cura w tłumaczeniu polskim. O walce Kościoła z liberalizmem czytaj dzieło ks. Pelczara, biskupa przemyskiego: Pius IX i jego pontyfikat. Spółka wydawnicza w Krakowie (przyp. tłum.).

 

( PDF )

 

© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Cracovia MMXIV, Kraków 2014

Powrót do spisu treści książki Henryka Hello pt.

Syllabus w wieku XX

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: