POBUDKI

 

DO UNIKANIA GRZECHU ŚMIERTELNEGO

 

I KILKA INNYCH ROZWAŻAŃ POBOŻNYCH

 

O. MIKOŁAJ ŁĘCZYCKI SI

 

––––––––

 

CZĘŚĆ DRUGA

 

Drogi, które do grzechu prowadzą

 

––––––

 

Siódma droga do grzechu śmiertelnego

 

Rozmowy nieprzyzwoite

 

Trzeba unikać rozmów żartobliwych, dwuznacznych, bo od nich niedaleko do nieprzyzwoitych, a od nich już droga prowadzi do występków nieczystych. Św. Jan Chryzostom tak się wyraża o takich żartobliwych rozmowach: "Zważmy, że na naganę zasługuje, kto zbytnio się śmieje. Może kto powie, przecież w tym nie ma nic złego, cóż to złego może ze śmiechu wyniknąć? A jednak, ze śmiechu zbytniego przychodzi do zbytniej gadatliwości, z gadatliwości przechodzi się do nieprzyzwoitych rozmów, a z nieprzyzwoitych rozmów, do złych uczynków". Powiada Salvianus: "Gdy się ze sprośnych mów śmiejemy, to już źle czynimy, i to nie mały grzech popełniamy, bo chociaż to wydaje się drobnostką, nie jest jednak drobnostką, ale jednym z bardzo ciężkich grzechów". Codzienne smutne doświadczenie pokazuje, że wielu tą drogą do ciężkich doszło grzechów.

 

Apolinaris z Sydonu pochwala jednego człowieka za to, że z zamiłowania czystości unikał złych i nieskromnych towarzystw, zwłaszcza takich, w których żadnej poważnej myśli nie ma, ale tylko swymi niewczesnymi żartami przyzwoitość obrażającymi chcą się popisywać. Filozof pogański Arystoteles powiedział: "Słowa nieprzyzwoite powinny być z państwa wykluczone, bo z wolności danej mowom brzydkim rodzą się nieprzyzwoite występki".

 

Św. Asterius powiada: "I uszy muszą mieć swoje prawa i przepisy. A mianowicie: trzeba je nastawiać na słuchanie rozmów budujących i świętych, i tak przez nie przeprowadzać do duszy rzeczy dobre. Jeżeli zaś przybliży się do nas człowiek grzeszny, szerzący zgorszenie swymi mowami, aby nam przez słuch wlał truciznę grzechu, tak trzeba przed nim uciekać, jak przed dzikim zwierzem jadem ziejącym".

 

–––––––––––

 

 

Ks. Mikołaj Łęczycki T. J., Pobudki do unikania grzechu śmiertelnego i kilka innych rozważań pobożnych. Z łacińskiego oryginału przełożył na nowo X. J. P. Kraków 1930. WYDAWNICTWO KSIĘŻY JEZUITÓW, ss. 120-122.

 

 
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)

Cracovia MMX, Kraków 2010

Powrót do spisu treści dzieła
ks. Mikołaja Łęczyckiego pt.

Pobudki do unikania grzechu śmiertelnego
i kilka innych rozważań pobożnych

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: