POBUDKI

 

DO UNIKANIA GRZECHU ŚMIERTELNEGO

 

I KILKA INNYCH ROZWAŻAŃ POBOŻNYCH

 

O. MIKOŁAJ ŁĘCZYCKI SI

 

––––––––

 

CZĘŚĆ DRUGA

 

Drogi, które do grzechu prowadzą

 

––––––

 

Czwarta droga do grzechu śmiertelnego

 

Próżnowanie

 

Próżnowania trzeba unikać, bo ono jest przyczyną ciężkich grzechów.

 

Św. Jan Chryzostom zastanawia się jaka jest przyczyna nieczystości i powiada, że nie tylko spojrzenia ale i bezczynność i próżnowanie wiodą do nieczystości.

 

Jak bowiem ziemia, gdy się jej nie obsiewa i niczym nie obsadza tylko chwasty rodzi, tak samo człowiek, gdy się nie zajmuje niczym potrzebnym i pożytecznym, poczyna złych rzeczy pragnąć i wnet nimi się zajmuje. Św. Bernard próżnowanie nazywa śmiercią duszy, grobem żyjącego człowieka, zbiornikiem wszelkiego złego. To znowu powiada, próżnowanie jest źródłem wszystkich pokus, złych myśli i przewrotności wszelkiej. Św. Franciszek z Asyżu tak samo mawiał: "Próżnowanie jest źródłem złych myśli". Święty Ignacy Loyola nazywał je początkiem wszystkiego złego.

 

Duch Święty powiada: "Wielu złego nauczyło próżnowanie". Tak też powiada Bóg, że grzechy Sodomy i Gomory, za które te miasta ogniem spalił miały początek w próżnowaniu.

 

Oto Jego słowa: "Ta była nieprawość Sodomy, siostry twojej: pycha, obfitość chleba i próżnowanie jej córek".

 

Toteż i poeta pogański powiedział: "Usuń próżnowanie a usuniesz zapędy pożądliwości".

 

Geradas Spartanin, zapytany przez cudzoziemca jaka jest kara na cudzołożników u Spartan, bo w prawie Likurga nie ma nic o tym, odpowiedział: U nas nie ma cudzołożników. A gdyby był jaki? pyta cudzoziemiec. Wtedy mu odpowiada Geradus: Przyprowadź mi takiego wołu, któryby przez górę Tajgetos napił się wody z rzeki Eurotasu. Cudzoziemiec powiada: Tak wielkiego wołu nie ma na świecie, żeby tak daleko mógł dosięgnąć. A na to Geradus: A skądże się weźmie w Sparcie cudzołożnik, gdy u nas nie ma próżnowania, uciech, strojów wytwornych.

 

To znowu zapytany Teofrastes, co to jest miłość, odpowiedział, jest to uczucie duszy próżnującej.

 

Drakon prawodawca Aten postanowił, że komu się dowiedzie, że próżnuje, ma być skazany na śmierć.

 

–––––––––––

 

 

Ks. Mikołaj Łęczycki T. J., Pobudki do unikania grzechu śmiertelnego i kilka innych rozważań pobożnych. Z łacińskiego oryginału przełożył na nowo X. J. P. Kraków 1930. WYDAWNICTWO KSIĘŻY JEZUITÓW, ss. 90-92.

 
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)

Cracovia MMX, Kraków 2010

Powrót do spisu treści dzieła
ks. Mikołaja Łęczyckiego pt.

Pobudki do unikania grzechu śmiertelnego
i kilka innych rozważań pobożnych

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: