POBUDKI

 

DO UNIKANIA GRZECHU ŚMIERTELNEGO

 

I KILKA INNYCH ROZWAŻAŃ POBOŻNYCH

 

O. MIKOŁAJ ŁĘCZYCKI SI

 

––––––––

 

CZĘŚĆ PIERWSZA

 

O pobudkach do unikania grzechu śmiertelnego

 

––––––

 

Pobudka dwunasta

 

Grzech śmiertelny jest przyczyną nieszczęść doczesnych

 

Grzechy śmiertelne a także i powszednie są przyczyną wszystkich nieszczęść doczesnych, które ludzie na ziemi ponoszą, jako to wojny, choroby zaraźliwe, słabości rozmaite i inne przykrości.

 

Św. Jan Chryzostom powiada: "Wiadomą jest rzeczą, że przyczyną wszystkich nieszczęść są grzechy. Grzechy prowadzą na ludzi wojny, choroby i inne cierpienia. Dlatego też i Pan Jezus, chcąc pokazać, że grzechy są przyczyną nieszczęść, powiedział do paralityka: Idź, jesteś zdrów, ale więcej nie grzesz, aby ci się co gorszego nie przytrafiło".

 

Św. Hieronim powiada: "Nieprzyjaciele nabierają mocy przeciw nam z grzechów naszych, nasze wojsko ponosi klęskę przez grzechy nasze; jakby jeszcze tego było za mało, przychodzą wewnętrzne domowe rozruchy i niepokoje, które nam więcej szkodzą niż zbrojny nieprzyjaciel. Nie usuwamy przyczyny, z której choroba powstaje i dlatego choroba nas nie opuszcza".

 

Dlatego to i owi niewinni młodzieńcy wrzuceni w piec ognisty mówili: "Zesłałeś to wszystko, o Boże, na nas, za grzechy nasze, zgrzeszyliśmy, nieprawość pełniliśmy, przykazań Twoich nie słuchaliśmy".

 

Dlatego to Achior, wódz Ammonitów, powiedział Holofernesowi, że Bóg opiekuje się Izraelitami, ale znowu zsyła na nich kary, gdy Go obrażają, i taką mu daje radę: "Dowiaduj się, czy teraz popełnili jaki grzech przeciwko swemu Bogu; jeżeli tak się rzecz ma, to ruszajmy przeciwko nim, bo Bóg ich odda nam ich w ręce nasze, dostaną się pod moc twoją; jeżeli nie ma u nich przewinienia wobec Boga, nie sprostamy im, bo Bóg będzie ich bronił, i staniemy się pośmiewiskiem całego świata".

 

Słusznie mówił tak Achior, bo śmierć jest zapłatą grzechu. Śmierć w Piśmie św. oznacza często wszelkie możliwe klęski.

 

Jak to nieraz i grzechy powszednie są przyczyną różnych nieszczęść, zobaczymy niżej liczne na to przykłady.

 

–––––––––––

 

 

Ks. Mikołaj Łęczycki T. J., Pobudki do unikania grzechu śmiertelnego i kilka innych rozważań pobożnych. Z łacińskiego oryginału przełożył na nowo X. J. P. Kraków 1930. WYDAWNICTWO KSIĘŻY JEZUITÓW, ss. 59-62.

 
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)

Cracovia MMX, Kraków 2010

Powrót do spisu treści dzieła
ks. Mikołaja Łęczyckiego pt.

Pobudki do unikania grzechu śmiertelnego
i kilka innych rozważań pobożnych

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: