KS. JÓZEF DEHARBE SI
Uwaga
o używaniu tego Katechizmu przy nauce
–––––––
Wprawdzie uwzględnia sam Katechizm stronę historyczną prawd religijnych, niezbędnie potrzebną do gruntownego pouczenia w religii; mimo to nie będzie zbytecznym Zarys dziejów religii, umieszczony na początku: bo przedstawia zwięzłą całość historyczną, do której odnosi się Katechizm w poszczególnych miejscach, odpowiednimi liczbami oznaczonych. Zastąpi też poniekąd historię biblijną, której obecnie w szkołach ludowych dlatego nie można w pożądanej obszerności wykładać, że nie ma dla niej wyznaczonych osobnych godzin szkolnych. Dzieje po Chrystusie Panu zaznajomią przynajmniej z treścią historii Kościoła świętego młodzież w V i VI-tym roku nauki obowiązkowej, poprzestającą na wykształceniu, jakie daje szkoła ludowa pospolita.
Paragrafy i pytania, nie mające żadnego znaku, przeznaczone są dla klasy III-ciej; w klasie IV-tej należy brać paragrafy i pytania, oznaczone gwiazdką, a przy powtarzaniu dodać nareszcie te, które oznaczone są krzyżykiem.
–––––––––––
Katechizm rzymsko-katolicki podług Ks. J. Deharbe T. J. dla szkół ludowych. We Lwowie. NAKŁADEM ZAKŁADU NARODOWEGO IMIENIA OSSOLIŃSKICH. 1885, s. 3.
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)
Powrót do spisu treści
Katechizm rzymsko-katolicki
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: