DLACZEGO WIERZĘ

Wyznanie nawróconego pisarza

Jeden z najznakomitszych współczesnych pisarzy hiszpańskich Palacio Valdes ogłosił niedawno swój "Testament Duchowy", w którym bardzo szczerze opowiada, w jaki sposób stracił wiarę i później ją odzyskał.

– Rozumem swoim – pisze on – zbadałem każdą religię i kult, jakie istniały i istnieją dotychczas i doszedłem do wniosku, że żaden z nich nie może iść w porównanie z chrystianizmem. Jestem przekonany, że każdy inteligentny człowiek musi dojść do tego samego wniosku.

Lecz może być tylko jeden Kościół. Jeżeli bowiem Zbawiciel wskazał ludziom drogę zbawienia, musiał im dać środki, za pomocą których mogliby zawsze odrzucić wszystkie przewrotne tłumaczenia Jego słów.

Historia Kościoła katolickiego jest nieustannym cudem.

Jeżeli nie przemogły go prześladowania tyranów i pseudouczonych, musi w nim być jakaś niezniszczalna siła. Tą siłą jest prawda, którą Kościół przechował czystą i nieskalaną w swej nauce.

Zawsze żywy, zawsze pełen siły i przekonania, idzie Kościół poprzez wieki i niesie ludzkości błogosławieństwo, prowadząc ją jako słup ognisty przez pustynię świata.

Ci, którzy urodzili się i wychowali poza Kościołem, podziwiają go, a jeżeli są ożywieni dobrą wolą i wiarą, muszą po pewnej walce z jego przyciągającą siłą, oddać mu się z całym zapałem.
 

Dlaczego wierzę. Nowe wydanie ku światłu, Niepokalanów 1937. Nakład Centrali Milicji Niepokalanej. (Za pozwoleniem Władzy Duchownej), ss. 170-171.

Powrót do spisu treści

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: