POBUDKI

 

DO UNIKANIA GRZECHU ŚMIERTELNEGO

 

I KILKA INNYCH ROZWAŻAŃ POBOŻNYCH

 

O. MIKOŁAJ ŁĘCZYCKI SI

 

––––––––

 

CZĘŚĆ PIERWSZA

 

O pobudkach do unikania grzechu śmiertelnego

 

––––––

 

Pobudka szósta

 

Przez grzech śmiertelny wyrządza człowiek wzgardę samemu Bogu

 

Kto popełnia grzech ciężki, gardzi Bogiem, bo nie tylko staje się własnością diabła sprawiedliwym wyrokiem Boga, ale on sam dobrowolnie i świadomie oddaje się diabłu.

 

Powiada św. Grzegorz Nazjanzeński: Po co my oskarżamy diabła i wszystko złe jemu przypisujemy, kiedy przecież my sami swym grzesznym życiem oddajemy się pod jego panowanie.

 

Na siebie się tedy gniewaj, albo przynajmniej w pierwszym rzędzie na siebie, albowiem od nas pochodzi ogień, od złych duchów tylko płomień.

 

Św. Augustyn powiada: Każdy, kto grzech popełnia, duszę swoją diabłu sprzedaje i to za odrobinę rozkoszy doczesnej.

 

Skarżył się o to Pan Jezus przed św. Brygidą: "Oto jestem zapomniany, zlekceważony, wzgardzony i sponiewierany, jako król ze swego królestwa wyzuty, a na moim miejscu mój nieprzyjaciel szatan posadzony i czcią otoczony. Chciałem panować w duszy człowieka i po sprawiedliwości jestem jego panem i królem, bom go stworzył i odkupił, ale on przymierze, które ze mną zawarł na chrzcie św., połamał i porzucił, a prawa, które podałem, podeptał, umiłował swą własną wolę, a mnie słuchać nie chce, największego swego wroga szatana, wyżej stawia ode mnie, jemu wierzy, chociaż jest on dla niego rozbójnikiem, bo duszę jego, którąm ja krwią moją odkupił, do grzechu prowadzi, fałszywe dobra obiecuje i dla siebie ją porywa".

 

Gdybyś wiedział, że popełniwszy grzech, dostaniesz się w jaką ciężką niewolę, z pewnością takiego ciężkiego grzechu, pilnie byś się wystrzegał. Niewola szatańska jest od wszelkiej innej sroższa, czemuż jej tedy nie unikasz? czemu dobrowolnie się w nią podajesz? Spodziewasz się, że przez spowiedź znowu się z niej oswobodzisz?

 

Posłuchaj co mówi pogański filozof Cicero: Któryż młodzieniec będzie tak nierozsądny i będzie sobie obiecywał że dożyje wieczora, kiedy w młodym wieku daleko więcej ludzi umiera, aniżeli w podeszłej starości.

 

Św. Augustyn powiada: "Któż sobie może napewne obiecywać, że dożyje jutra, a kiedy mi mówisz, że się nawrócisz i otrzymasz przebaczenie, to mi też powiedz, jak długo masz żyć".

 

Może się więc i tobie przydarzyć, że w grzechu ciężkim umrzesz, jak się to już niejednemu przydarzyło, chociaż byli silni i zdrowi.

 

–––––––––––

 

 

Ks. Mikołaj Łęczycki T. J., Pobudki do unikania grzechu śmiertelnego i kilka innych rozważań pobożnych. Z łacińskiego oryginału przełożył na nowo X. J. P. Kraków 1930. WYDAWNICTWO KSIĘŻY JEZUITÓW, ss. 29-32.

 
© Ultra montes (www.ultramontes.pl)

Cracovia MMX, Kraków 2010

Powrót do spisu treści dzieła
ks. Mikołaja Łęczyckiego pt.

Pobudki do unikania grzechu śmiertelnego
i kilka innych rozważań pobożnych

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ: